Województwo śląskie jest często nazywane perłą Polski. Dotyczy to nie tylko walorów przyrodniczych oraz przemysłowych, ale też sportowych. Kluby z tego regionu przez lata stanowiły o sile piłki nożnej w naszym kraju. O jakich drużynach wypada pamiętać?

Podbeskidzie Bielsko-Biała

Pierwszy przedstawiciel Bielska-Białej w Ekstraklasie. To właśnie występy na najwyższym poziomie są największym sukcesem w historii “Górali”. W sezonie 2013/14 udało się zająć 10. miejsce. W Pucharze Polski drużyna dwukrotnie dotarła do półfinału.

Polonia Bytom

Polonia Bytom to bez wątpienia jeden z najbardziej utytułowanych klubów na Śląsku. Drużyna sięgnęła po dwa mistrzostwa Polski – w 1954 i 1962 roku. Ponadto czterokrotnie zajęła drugie miejsce w rozgrywkach. Zespół nigdy nie zdobył Pucharu Polski, ale trzykrotnie dotarł do finału. Ponadto Polonia może pochwalić się grą w Pucharze Intertoto.

Ruch Chorzów

Perła, jeśli chodzi o futbol w naszym regionie. Ruch Chorzów aż 14 razy zdobył tytuł najlepszej drużyny w Polsce. “Niebiescy” mają też trzy triumfy w Pucharze Polski i dwa w Superpucharze Polski. W rozgrywkach europejskich Ruch najlepiej wypadł w sezonie 1974/75, gdy dotarł do ćwierćfinału Pucharu Europy oraz w 1998, gdy zagrał w finale Pucharu Intertoto.

Raków Częstochowa

Ostatnie lata wyniosły Raków na szczyt polskiego futbolu. Pod wodzą Marka Papszuna zespół wygrał mistrzostwo kraju, zdobył też dwa Puchary Polski i Superpuchary. Teraz słynny trener wrócił, aby znów poprowadzić “Medaliki” do kolejnych sukcesów.

Piast Gliwice

Klub założony w 1945 roku długo czekał na debiut w najwyższej lidze, bo aż do 2008 roku. Mimo tego Piast Gliwice może pochwalić się mistrzostwem Polski z 2019 roku. Ponadto gliwiczanie dwukrotnie dotarli do finału krajowego Pucharu.

GKS Katowice

Zespół, który właśnie świętuje powrót do Ekstraklasy. GKS Katowice już wcześniej był ważną siłą w polskim futbolu. W gablocie klubu znajdują się w końcu trzy Puchary Polski oraz dwa Superpucharu. W Europie drużyna dotarła do 1/8 finału Pucharu UEFA 1995.

Iskra Pszczyna

Największy klub w Pszczynie. Obecnie występuje w klasie okręgowej grupy śląskiej. Wyniki drużyny możecie sprawdzić dzięki promocji w Forbet. Zyskacie wówczas też dostęp do transmisji różnych wydarzeń sportowych.

Zagłębie Sosnowiec

Był czas, gdy Zagłębie Sosnowiec rządziło w Polsce. W latach 50. i 60. zespół zdobył trzy mistrzostwa kraju, w 1972 dołożył czwarte i na ten moment ostatnie. Ponadto drużyna ze Śląska sięgnęła po cztery Puchary Polski. W sezonie 1966/67 Zagłębie awansowało do półfinału Pucharu Intertoto. 

Górnik Zabrze

Pod względem liczby tytułów największy klub na Śląsku. Górnik Zabrze zdobył 14 mistrzostwo Polski, ale też sześć krajowych Pucharów. Ponadto drużyna może pochwalić się jednym Superpucharem. W europejskich pucharach Górnik potrafił dotrzeć do ćwierćfinału ówczesnej Ligi Mistrzów oraz finału Pucharu Zdobywców Pucharów! W 1970 roku lepsze okazał się jednak Manchester City.

Podobne wpisy