Spośród 12 miast kandydujących do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029, panel ekspertów wybrał cztery, które przeszły do kolejnego etapu konkursu: Katowice, Lublin, Bielsko-Biała i Kołobrzeg.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, na konferencji prasowej wyraził zadowolenie z bogactwa naboru, podkreślając różnorodność kandydatur oraz ich pozytywny wpływ na życie kulturalne miast.

Znalezienie się na short-liście konkursu przyniesie zainteresowanym miastom korzyści kulturalne, gospodarcze i społeczne, jeśli ich oferta będzie częścią długoterminowej strategii rozwoju opartej na kulturze.

Drugi etap konkursu będzie trwał do połowy 2024 roku. Wybrane miasta muszą przygotować bardziej szczegółową aplikację konkursową. W drugiej połowie 2024 roku panel ekspertów ponownie oceni aplikacje i wybierze zwycięskie miasto, które otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Zachęcamy do zapoznania się z programami przygotowanymi przez wybrane miasta: Bielsko-Biała, Katowice, Kołobrzeg i Lublin.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/kultura/katowice-lublin-bielsko-biala-i-kolobrzeg-w-finale-konkursu-na-europejska-stolice-kultury-2029

Podobne wpisy